„Odpust Parafialny”W niedzielę Świętej Rodziny
nasza parafia przeżywała odpust.
Msza św. w Kościele Parafialnym w Bińczu celebrowana była o godz. 13:00.
Mszę świętą odprawił i kazanie wygłosił
ks. Jan Guss.

Odpust Parafialny
Foto-Galeria Kliknij Tu


„Dziś narodził się nam Zbawiciel”Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujmy więc ten szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta i cały Nowy 2015 Rok dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas.


Z najlepszymi życzeniami
ks. Igor Mackiw


Pasterka 24-12-2014 Fotogaleria

ADWENT

Rozpoczęliśmy Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Jednocześnie w Kościele rozpoczęliśmy Nowy Rok Liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.Nowe Stacje Drogi Krzyżowej
Foto-Galeria Kliknij Tu


W Kosciele Parafialnym w Bińczu oraz w Kaplicy w Wyczechach zawieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej

Odnowiony Kielich Mszalny
Foto-Galeria Kliknij Tu


Renowacjie też przeszedł Kielich Mszalny z Kościoła Parafialnego w BińczuLISTOPADOWE ZAMYŚLENIA

Dzień Wszystkich Świętych to przedziwny dzień. Z jednej strony pełny po brzegi zadumy, nostalgii, wspomnień pchających się natarczywie do głowy, gdy stoimy nad grobami naszych bliskich, a z drugiej – dźwięczący w liturgii Kościoła radością i pieśniami wdzięczności za tych, którzy oglądają już Boga twarzą w twarz.

Będąc na cmentarzu, wpatrując się w pięknie udekorowane groby i czując ciepło, jakie dają setki palących się zniczy, mam sobie przypomnieć o tym, iż powołany jestem do świętości. Mam żyć wiecznie! Nie w pamięci ludzi, bo ona wieczną nie jest. Nie w pomnikach – bo one obrócą się w proch. Moim celem i zadaniem jest być tam, gdzie Kościół w chwale, gdzie wszyscy święci, gdzie pełnia szczęścia. A ja ciągle szukam jej gdzieś tu, w tym, co przecież przemija…
Cały miesiąc listopad jest poświęcony szczególnej pamięci i modlitwie za naszych bliskich zmarłych. Czynimy to w sposób szczególny podczas nabożeństw wypominkowych, które odprawiane będą:
* w Bińczu zawsze po Mszy św. – ok. 17:30
* w Wyczechach w niedzielę przed Mszą św. o 8:40 i w czwartki po Mszy św.
* w Raciniewie w niedzielę po Mszy św. Wypominki z Raciniewa będą czytane w każdą środę w Bińczu.

Wieczorem we Wszystkich Świętych na cmentarzu w Bińczu
Foto-Galeria Kliknij TuMsza Święta za zmarłych w Dzień Zaduszny
Foto-Galeria Kliknij TuPoświęcenie Dzwonnicy w Raciniewie - 12. 10. 2014

Odbudowa naszej dzwonnicy w Raciniewie dokonała się dzięki cudownemu łańcuszkowi ludzi, których Pan Bóg postawił na mojej drodze. Wszystko zaczęło się od Pani Brodowskiej – wszyscy dobrze ją znamy – to ona, tylko gdy mnie zobaczyła przypominała, że trzeba coś zrobić z dzwonnicą, bo się zawali…. Później przy okazji przygotowań do odnawiania ławek w kościele pojawił się Pan Antoni Borysewicz, człowiek, o którym pozwolę sobie powiedzieć „optymista z natury”. Od razu mi podpowiedział: wszystko się powoli zrobi, drzewo się załatwi, tu są ludzie, którzy chętnie pomogą, tylko trzeba do nich trafić… Ja księdzu pomogę… I pierwszą osobą, do której trafiłem przez Pana Antoniego był Pan Maciej Szczepocki – z Urzędu Gminy, który trochę przygasił nasz zapał – „Dzwonnica to zabytek, więc wszystko musi być pod nadzorem itd…”. Ale zaraz też pojawił się Pan Vice Burmistrz Ireneusz Witkowski z naszym Radnym Panem Krzysztofem Kozioł, którzy zapalili nową iskierkę nadziei na odbudowę dzwonnicy. Pan Vice Burmistrz pokierował nas do Fundacji Lokalna Grupa Działania „Naszyjnik Północy” w Debrznie, gdzie można pozyskać fundusze na odbudowę dzwonnicy. I rzeczywiście można było – ale to jeszcze długa droga przez dżunglę papierów i dokumentów. W naszej Gminie jest taka cudowna Pani – Agnieszka Wanda, która zna się na całej tej dżungli, i bardzo cierpliwie zbierała wszystkie papiery z pomocą Pana Vice Burmistrza I. Witkowskiego i Pana Macieja Szczepockiego. I właściwie Pani Agnieszka jeszcze ciągle siedzi w tych papierach, żeby rozliczyć ten nasz projekt. Ciągle mnie pociesza: niech się ksiądz nie martwi, będą jeszcze na pewno poprawki w dokumentach, to się poprawi, zdążymy ze wszystkim…. I rzeczywiście zdążyliśmy – 80 % czyli 27 785 zł. otrzymaliśmy z funduszów unijnych z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku a pozostałą kwotę 20 % czyli 7 885 zł. otrzymaliśmy od naszej Gminy w Czarnem. Odbudowy dzwonnicy podjął się Pan Paweł Kowalak ze swoimi pracownikami z Tartaku, m. in. Andrzejem Jarosz i Tomaszem Mazalon. Nadzór nad całością objął kier. budowy Pan Tadeusz Manszewski z Człuchowa. Przy okazji udało nam się dzięki Urzędowi Gminy Czarne i dobrym ludziom w wojsku oczyścić i zakonserwować dzwony. Pomogli nam w tym Panowie: Manfred Rückemann i Mariusz Adamczyk. Dzięki nim nasze dzwony wyglądają jak nowe, a obchodzą w tym roku 90 Urodziny.
I tak oto mamy nową dzwonnicę dzięki tej całej litanii wielu ludzi - jak usłyszeliście. Choć do tej litanii trzeba dołączyć jeszcze dwie osoby, których nie ma wśród nas, a jak sami wspominacie, to oni zadbali o to, by przed 50 laty nie zabrano dużego dzwonu do Czarnego, a byli to Pan Jankowski – ojciec Pani Brodowskiej i Pan Mieczysław Kozioł z Domisławia. Trzeba też dziś wspomnieć ludzi, którzy przez te wszystkie lata dbali o dzwonnicę, reperowali ją, po prostu robili to, co byli w stanie wówczas zrobić z dzwonnicą, by się nie zawaliła, by jak najdłużej służyła. I udało się.
Wszystkim zatem obecnym i już nieobecnym, wymienionym z imienia i niewymienionym – wszystkim w imieniu naszej wspólnoty parafialnej, a bardziej wspólnoty tego naszego pięknego kościoła w Raciniewie składam Staropolskie Bóg zapłać!
Na koniec pozwólcie, że podziękuję jeszcze Państwu Rusin z Raciniewa, bo to dzięki ich życzliwości i pracy samego Pana Zbigniewa to miejsce przy dzwonnicy jest dzisiaj takie piękne. Ołtarz i podwyższenie zostało wyłożone kafelkami. Pięknie wkomponowuje się w naszą nową dzwonnicę. Dziękuję!
John Donne – angielski pisarz z XVII w. napisał ważne zdanie, które jest ciągle powtarzane:
„Żaden człowiek nie jest sa­mo­tną wyspą; każdy sta­nowi ułamek kon­ty­nen­tu, część lądu. … Prze­to nig­dy nie py­taj, ko­mu bi­je dzwon; bi­je on to­bie.”
Kochani!
Potrzebujemy siebie nawzajem. A te dzwony biją nam wszystkim, ich widok cieszy nasze oczy a ich piękny dźwięk znowu raduje nasze serca.
Deo Gratias!
Bogu i Wam niech będą dzięki za to wszystko!

Dzwonnica w Raciniewie
Foto-Galeria Kliknij Tu


Poświęcenie Dzwonnicy w Raciniewie Polowa Msza Św. - 12. 10. 2014
Foto-Galeria Kliknij Tu


Dożynki Parafialne

Dożynki Parafialne 21.09.2014
Foto-Galeria Kliknij TuPielgrzymka do Wyczech

15 września – w poniedziałek – wyruszyła już II Parafialna Piesza Pielgrzymka, tym razem na odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyczechach. Pielgrzymka wychodząc z kościoła w Bińczu liczyła 42 osoby. Po drodze kilkanaście osób dołączyło do nas. W sumie do Kościoła w Wyczechach weszło nas ok. 60 osób. Pokonaliśmy 8 km. To był wspólny czas modlitwy i śpiewu, zakończony Mszą Świętą odpustową odprawioną przez ks. Adama Jokiel – proboszcza z Uniechowa. Myślę, że każdy z nas w tej „małej pielgrzymce” zaniósł pod krzyż Chrystusa swoją osobistą intencję. Bóg zapłać wszystkim, którzy wędrowali! Do następnej pielgrzymki …J

Diecezjalne Spotkanie Młodych

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne Diecezjalne Spotkanie Młodych, które odbędzie się 20 września w Skrzatuszu. Jezus = Życie, to myśl przewodnia tegorocznego spotkania młodych w Skrzatuszu.

Szczegóły Diecezjalne Spotkanie Młodych


Pielgrzymka do Raciniewa

We wtorek 26 VIII 2014 odbył się w kościele w Raciniewie odpust z okazji Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Zapraszam gorąco całą parafię na tę uroczystość. Mszę św. i Słowo Boże wygłosił proboszcz z Uniechowa – ks. Adam Jokiel. Z Bińcza wyruszyliśmy na odpust z pieszą pielgrzymką o godzinie 15:45. Dziękuję bardzo za naszą I Parafialną Pielgrzymkę do MB Częstochowskiej na Raciniewskiej Górze. Wyszło nas z Bińcza 36 osób, a weszło 42. Z Bińcza wyszły też osoby z Wyczech.

Pielgrzymka do Raciniewa
Foto-Galeria Kliknij Tu

PRZEŻYJ WAKACJE Z BOGIEM.
IDŹ NA PIELGRZYMKĘ DO CZĘSTOCHOWY
PIESZO LUB ROWEREM

Rok 2014 zostanie zapamiętany przez ludzi wierzących, a zwłaszcza w Polsce jak rok kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Mieliśmy ogromne szczęście żyć w Jego czasach. Wsłuchiwać się w Jego głos, nauczanie, obserwować Jego postawę. Pamiętamy Jego dobre oczy, wyczuwalną miłość do każdego spotykanego człowieka, świadectwo cierpienia. Święty Jan Paweł II to niekwestionowany autorytet dla współczesnego człowieka, prowadzący po zakrętach dzisiejszych czasów. Prawdziwy Dobry Pasterz.

32 Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która wyruszy 1 sierpnia i będzie dziękczynieniem Dobremu Bogu za kanonizację Wielkiego Polaka. Pragniemy podczas tych sierpniowych dni przypominać sobie i zgłębiać Jego myśli i słowa. Będziemy modlić się za wstawiennictwem nowego świętego za nasze rodziny, ludzi chorych, naszą Ojczyznę, za każdego mieszkańca naszej diecezji. Niech blask bijący od Jana Pawła II rozświetla nasze drogi, umacnia nas w wierze i miłości.
Te wszystkie intencje będziemy zanosić do naszej Matki – Maryi, do Tej, którą Jan Paweł II tak mocno umiłował i której nieustannie się zawierzał w słowach: Totus Tuus – Cały Twój. Te słowa niech staną się również mottem dla każdego pielgrzymującego na własnych nogach bądź w sposób duchowy.
Niech Maryja – Wspomożycielka Wiernych i Święty Jan Paweł II umacniają w trudach i radościach pielgrzymowania do Sanktuarium na Jasnej Górze.

Szczegóły Pielgrzymka Piesza oraz Pielgrzymka Rowerowa


Bierzmowanie.

W środę 23.04.2014 nasza młodzież przyjęła z rąk ks. bpa Pawła Cieślika Sakrament Bierzmowania.Święte Triduum w naszej Parafii.

Wielkanoc w Naszej Parafii w obiektywie.

kliknij aby obejrzeć galerie.Wielkanoc A.D. 2014.

Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie,
także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia!
Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy. (…)
W Ciebie wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję,
bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego (por J 6, 68).

Wielkanoc 2005

Orędzie Urbi et Orbi Jana Pawła II

Słowa błogosławionego Jana Pawła II przekazane w Jego ostatnim orędziu wielkanocnym „Urbi et Orbi” kierują nasz wzrok i serce na Jezusa Chrystusa, którego my, ludzie trzeciego tysiąclecia, bardzo potrzebujemy. W tajemnicy Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania pokładamy nadzieję, ponieważ został z nami po wszystkie czasy. Niech ten czas umocni w nas radość wiary w Syna Bożego i wzbudzi pragnienie dzielenia się nią z bliźnimi. Na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy składam Wszystkim Moim Parafianom i Ich Rodzinom z serca płynące życzenia obfitości Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

ks. Igor Mackiw

ProboszczWielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
Jest to dzień, w którym bardziej niż każdego innego dnia w roku,
mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczamy kapłanom.
Nasze myśli i życzenia kierujemy w stronę wszystkich kapłanów .

Drogi księże Proboszczu


Święty Proboszcz Jan Maria Vianney powiedział:

Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana.
Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan.
Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan.
Kto ją żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? Kapłan.
Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan.
A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan. Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana.”

Zapewniając o pamięci w modlitwie,
Życzymy Ci Bożej radości, aby towarzyszyła w każdym dniu kapłańskiej posługi,
wielu życzliwych serc ludzkich gotowych przyjść z pomocą w głoszeniu Dobrej Nowiny, dużo sił w pokonywaniu ludzkich słabości i przeszkód życiowych,
ogromu łask Bożych, mocy Ducha Świętego oraz Opieki Matki Bożej.

Niech Duch Święty nie opuszcza Twego serca, a Boski Zbawiciel prowadzi po pięknej, choć niełatwej drodze powołania dla ludu Pana.

Dziękujemy za Twoją obecność, głoszone Słowo i modlitwę.

PARAFIANIE

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 6 – 9. 04. 2014 r.

Niedziela 6. 04.
9:00 Msza św. – Wyczechy
10:30 Msza św. – Raciniewo
12:00 Msza św. – Bińcze
17:00 Bińcze - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
Poniedziałek 7. 04. i Wtorek 8.04.
9:00 Nauka dla dzieci – SP Wyczechy
11:00 Nauka dla dzieci – SP Bińcze
17:00 Msza św. w Raciniewie
18:00 Msza św. w Wyczechach
19:00 Msza św. w Bińczu
Środa 9. 04.
9:00 Msza św. i spowiedź – SP Wyczechy
11:00 Msza św. i spowiedź – SP Bińcze
16:45 Spowiedź i 17:00 Msza św. w Raciniewie
17:30 Spowiedź i 18:00 Msza św. w Wyczechach
18:30 Spowiedź i 19:00 Msza św. w Bińczu

Z orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2014.

Drodzy bracia i siostry, niech w tym czasie Wielkiego Postu cały Kościół będzie gotów nieść wszystkim, którzy żyją w nędzy materialnej, moralnej i duchowej, gorliwe świadectwo o orędziu Ewangelii, którego istotą jest miłość Ojca miłosiernego, gotowego przygarnąć w Chrystusie każdego człowieka. Będziemy do tego zdolni w takiej mierze, w jakiej upodobnimy się do Chrystusa, który stał się ubogi i ubogacił nas swoim ubóstwem. Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem. Nie zapominajmy, że prawdziwe ubóstwo boli: ogołocenie byłoby bezwartościowe, gdyby nie miało wymiaru pokutnego. Budzi moją nieufność jałmużna, która nie boli.
Duch Święty, dzięki któremu jesteśmy "jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko" (2 Kor 6,10), niech utwierdza nas w tych postanowieniach, niech umacnia w nas wrażliwość na ludzką nędzę i poczucie odpowiedzialności, abyśmy stawali się miłosierni i spełniali czyny miłosierdzia. W tej intencji będę się modlił, aby każdy wierzący i każda społeczność kościelna mogli owocnie przeżyć czas Wielkiego Postu, proszę was też o modlitwę za mnie.
Niech Chrystus wam błogosławi, a Matka Boża ma was w swojej opiece.


APEL DO WIERNYCH
KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE
O MODLITWĘ W INTENCJI UKRAINY

Wobec wciąż utrzymującej się sytuacji napięcia na Ukrainie i zagrożenia jej integralności, pragniemy zwrócić się do Was, Siostry i Bracia, z apelem o dalszą gorącą modlitwę w intencji pokojowego rozwiązania narastającego konfliktu. W tak trudnej, niestabilnej i zmieniającej się z godziny na godzinę sytuacji, niech w naszych rodzinach, parafiach, wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach katolickich, nie zabraknie gestów duchowej solidarności. Po raz kolejny okażmy naszą jedność z umęczonym narodem Ukraińskim. Ufamy, że nasze modlitewne wołanie do Boga, Pana dziejów i historii, pomoże w znalezieniu najlepszych dróg wyjścia w zaistniałej, pełnej napięcia, konfliktowej sytuacji. Łącząc się ze wszystkimi, którym na sercu leży prawdziwe dobro Ukrainy i życie w bezpieczeństwie oraz pokoju, nadal przyzywajmy światła i mocy Ducha Świętego w podejmowaniu ważnych decyzji.

Przypominamy, że żadne rozwiązanie siłowe nie zapewni trwałego pokoju, a przyczyni się jedynie do wzrostu napięcia i eskalacji konfliktu. Niech to nasze wołanie do Boga, zanoszone u progu rozpoczynającego się Wielkiego Postu, uprosi łaskę i zmiłowanie w tych najnowszych dziejach naszego bratniego ukraińskiego narodu. Jeszcze raz z całą mocą przypominamy słowa zapisane w naszym wspólnym przesłaniu do narodów Polski i Ukrainy: „(…) współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą jest niezbędna, by w tej części Europy panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością religijną, a prawa człowieka nie były zagrożone”.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 4 marca AD 2014Podziękowanie

W styczniu zakończyłem wizytę duszpasterską w parafii – tradycyjnie zwaną kolędą.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy otworzyli przede mną drzwi swoich domów i mieszkań.
Dziękuję za Wasze świadectwo wiary, za wspólną modlitwę oraz za Waszą życzliwość i serdeczność.
Bóg zapłać za każdą Waszą ofiarę złożoną przy okazji kolędy.
Dziękuję również za wszelkie poczęstunki, za kawy z ciastami, za obiady i kolacje.
Bóg zapłać za miłe przyjęcie wśród Was.
W pewien sposób przez kolędę poznałem bardziej moich wszystkich parafian i mam cichą nadzieję, że będę widział się z nimi częściej, nie tylko z okazji kolędy – to czas na pewno pokaże.
Dziękuję również ministrantom, za pomoc na kolędzie. To dzięki nim mogłem dotrzeć do wszystkich i nikt chyba nie został pominięty.
Serdeczne Bóg zapłać wszystkim!
Był sobie pałac


Nakręcone historia "Był sobie pałac" autorstwa Angeliki Czerwiec i Angeliki Remus, pokazujący historię pałacu a następnie Domu Zakonnego i Niższego Seminarium Duchownego w Bińczu, zwanego potocznie klasztorem.
Jasełka w KościeleJasełka w Kościele w wykonaniu uczniów
Szkoły Podstawowej w Bińczu
Foto-Galeria Kliknij Tu