„PODZIĘKOWANIE ZA ANNO DOMINI 2015„
   

Spoglądając na miniony rok 2015 pragnę Bogu i Wam podziękować za wszystko, co ubogaciło naszą parafię:

- Za młodych, których Duch św. umocnił w sakramencie małżeństwa, a było ich w 2015 – 4 pary – w tym niestety, tylko dwie pozostały w naszej parafii;

- Za wszystkie dzieci ochrzczone, których było 17, w tym pięcioro dzieci mieszka w innych parafiach; trzeba podkreślić, że tylko siedmioro dzieci urodziło się w sakramentalnych związkach małżeńskich, pozostałe związki są to tylko kontrakty cywilne lub w ogóle bez żadnego związku.

- Za dusze pojednanie z Bogiem, które odeszły do wieczności w roku 2015, a było ich 8, w tym trzy tak bardzo tragiczne odejścia – za nich wszystkich wołajmy: wieczny odpoczynek ….

- w minionym roku w naszej parafii nie było pierwszej Pierwszej Komunii św. ani Bierzmowania.

W Roku Pańskim 2015 mogliście uczestniczyć w nabożeństwach majowych, czerwcowych, październikowych i roratach - szczególnie dzieci. Frekwencja wiernych na mszach św. w niedzielę – to ok. 30%.

Dziękuję Panu Bogu za to, że możemy spotykać się w czwartki na Mszy św. szkolnej w Wyczechach z udziałem dzieci, a w piątki w Bińczu – choć niestety w kościele parafialnym ciągle jest tych dzieci mało.
Już od roku w każdy wtorek po Mszy św. w kościele parafialnym jest godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zawsze ktoś jest przed Panem Jezusem, ale często są to te same osoby. Dziękuję za prowadzone adoracje przez chór i naszą młodzież, która przygotowuje się do Sakramentu Bierzmowania.

Dziękuję wspólnocie Żywego Różańca (jest Was około 80 osób – 4 niepełne róże). Bóg zapłać za Waszą codzienną modlitwę różańcową. Bardzo chciałbym, żeby nasze róże wreszcie były pełne. Mam też cichą nadzieję, że powstanie róża w Raciniewie.

Obecnie ministranci w parafii to 27 osób. Bińcze – 10 w tym 3 dziewczynki; Wyczechy – 12, Raciniewo – 5. Służba liturgiczna to ogromnie potrzebna grupa w naszej wspólnocie. Dziękuję chłopcom i dziewczynkom za piękne świadectwo przynależności do Jezusa. W tym miejscu chcę podziękować i pogratulować najlepszym naszym ministrantom, a są to: w Bińczu – Dawid Misztal (119 pkt.), w Wyczechach - Jakub Szymaniak (95 pkt.) i w Raciniewie – Mateusz Pukownik – (83 pkt.). Gratuluję i Dziękuję!

Dziękuję za wielu parafian tak bardzo oddanych Bożej sprawie dla dobra naszej rodziny parafialnej poprzez czyny i ofiarność, której nie brakowało w ciągu całego minionego roku. Dziękuję za Wasze ofiary, które są zbierane po domach. Dziękuję także tym, którzy to robią, a niestety, nie jest to wdzięczne zajęcie, czasami spotykają się z niemiłymi komentarzami ze strony parafian.

W parafii zostały przeprowadzone rekolekcje szkolne w Wielkim Poście. Frekwencja była bardzo dobra. Dziękuję gronu nauczycielskiemu za opiekuńczość nad dziećmi i młodzieżą, a wszystkim wiernym za udział. W czasie Wielkiego Postu wyruszyliśmy w 2015 roku po raz pierwszy na Drogę Krzyżową przez Bińcze.

Dziękuję naszym wszystkim Kołom Gospodyń, Radom Sołeckim z Sołtysami na czele, naszemu Caritas i Straży Pożarnej z Bińcza i Radzie Parafialnej za aktywne włączanie się we wszelkie akcje religijno – społeczne czy to na naszych wsiach czy w kościele. Dziękuję Straży Pożarnej za całoroczną asystę podczas naszych rozmaitych procesji i uroczystości. Trzeba tu wspomnieć nasze dwa festyny parafialne – w Wyczechach i w Bińczu, które zostały bardzo pozytywnie przyjęte i przyniosły owoc materialny, dzięki któremu już mamy nowy dach a za chwilę i wieżę w Wyczechach oraz w Bińczu odbudowana zostanie gontyna w parku.

Mam nadzieję, że w roku 2016 wreszcie uporządkowany zostanie teren wraz z odbudowanym płotem przy kościele w Bińczu. Dzięki pomocy z Gminy zostały złożone także dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku o dofinansowanie wymiany dachu na kościele w Raciniewie i naprawę głównych schodów wejściowych do kościoła.

Musimy pamiętać o odpustach i naszych pieszych pielgrzymkach ku czci: MB Częstochowskiej do Raciniewie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyczechach i Świętej Rodziny w Bińczu.

Dziękuję naszemu chórowi, który pomimo problemów kadrowych nie składa broni i jest prawie zawsze na niedzielnych Mszach św. i na uroczystościach kościelnych. Oczywiście serdeczne podziękowania należą się p. Krzysztofowi Styburskiemu - naszemu organiście.

Parafianom za opiekę nad naszymi wszystkimi świątyniami. Dziękuję wszystkim, którzy przychodzą co tydzień, by utrzymać czystość w naszych Kościołach, czy robią dekoracje okolicznościowe. Bóg zapłać! Za porządek i estetykę także wokół naszych świątyń.

Czuję się w obowiązku jako proboszcz podkreślić szczególną, dobrą współpracę z władzami miasta i gminy Czarne.

Nasza parafia istnieje już od ponad dwóch lat w Internecie. Po liczbie wejść, ponad 20 tysięcy, widać, że jest bardzo potrzebna. Bardzo dziękuję Panu Wiesławowi Wawryszczuk, który systematycznie uaktualnia informacje na naszej stronie. Dziękuję także Panu Andrzejowi Remus, którego zdjęcia ubogacają naszą parafialną stronę. Bóg zapłać!

Drogim parafianom, ofiarodawcom za wszelki trud podjęty dla pomnożenia chwały Bożej dzieląc się dobrem i budowaniem parafialnej wspólnoty miłości - serdecznie dziękuję, staropolskim Bóg zapłać


ks. Igor Mackiw


proboszcz