„PODZIĘKOWANIE ZA ANNO DOMINI 2017„
   

Spoglądając na miniony rok 2017 pragnę Bogu i Wam podziękować za wszystko, co ubogaciło naszą parafię:
- za wszystkie dzieci ochrzczone, których było 20; z parafii było 14 chrztów, sześcioro dzieci mieszka w innych parafia, ale ich Rodzice czują się związani z nami, dlatego za zgodą ich Proboszczów, chrzty odbyły się u nas.
- za dzieci z klasy III, a było ich 17, które w maju przystąpiły po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Komunii świętej. Teraz od września rozpoczęły one nowenną 9 pierwszych piątków miesiąca…. Wcześniej natomiast Nowennę zakończyło 11 dzieci (wszystkich było 17), które w 2016 roku przystąpiły do I Komunii Św.
- za młodych i troszkę starszych, których w tym roku Duch św. umocnił w sakramencie małżeństwa, a było aż 6 par małżeńskich;
- za dusze pojednane z Bogiem, które odeszły do wieczności w roku 2017, a było ich 12 – 1 osoba nie przyjęły żadnych sakramentów przed śmiercią. Za nich wszystkich wołajmy: wieczny odpoczynek ….
- przez cały rok odwiedzam w I piątki miesiąca z posługą sakramentalną chorych i starszych z naszej Parafii – w tej chwili odwiedzam 11 osób.
W tym roku był pośród nas przez 3 miesiące kleryk z IV roku WSD Koszalin – Piotr Towarnicki. Jego osoba oraz praca w parafii i w szkole pozostawiła jak najlepszy ślad. Miejmy nadzieję, że już niedługo przyjedzie do na i odprawi Mszę św. Prymicyjną. I przy tej okazji, moja serdeczne prośba. Kochani, trzeba nam wszystkim wołać ku niebu o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Potrzeba Waszej nieustannej modlitwy w tej intencji. Niestety, coraz bardziej odczuwamy brak powołań i brak kapłanów.
Dziękuję Panu Bogu za to, że możemy spotykać się w czwartki na Mszy św. szkolnej w Wyczechach z udziałem dzieci, a w piątki w Bińczu – choć niestety w kościele parafialnym ciągle jest tych dzieci mało.
We wtorki po Mszy św. w kościele parafialnym trwa godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Nigdy Pan Jezus nie jest sam - i za to Wam dziękuję.
Dziękuję najliczniejszej naszej wspólnocie – to Żywy Różaniec (jest Was około 90 osób – 5 róż). Bóg zapłać za Waszą codzienną modlitwę różańcową. Bardzo chciałbym, żeby nasze róże wreszcie były pełne.
Obecnie ministranci w parafii to 28 osób. Bińcze – 11 w tym 1 dziewczynka i 3 dorosłych; Wyczechy – 12, Raciniewo – 5. Dziękuję chłopcom i dziewczynkom za piękne świadectwo przynależności do Jezusa. W tym miejscu chcę podziękować i pogratulować jeszcze raz najlepszym ministrantom, a są to: w Bińczu – Dawid Misztal, w Wyczechach - Jakub Szymaniak i w Raciniewie – Mateusz Pukownik. Gratuluję i dziękuję Wam i Waszym Rodzicom! Zresztą Ci sami chłopcy są najlepsi co roku.
Dziękuję także wszystkim naszym lektorom, którzy czytają we wszystkich naszych kościołach – młodzieży i osobom starszym. Oby Was było coraz więcej.
W sierpniu podczas wakacji 4 starszych ministrantów było na rekolekcjach w WSD Koszalin, a 6 młodszych ministrantów na kolonii „Drużyna Chrystusa” pod Łodziom. Dwie osoby natomiast brała udział w pieszej diecezjalnej pielgrzymce do Częstochowy.
Dziękuję za wielu parafian tak bardzo oddanych Bożej sprawie dla dobra naszej rodziny parafialnej poprzez czyny i ofiarność, której nie brakowało w ciągu całego minionego roku. Dziękuję za Wasze ofiary, które są zbierane po domach. Dziękuję także tym, którzy to czynią z poświęceniem i gorliwością, bo czasami - niestety - muszą się nasłuchać przykrych i niemiłym słów. Kościół utrzymuje się przede wszystkich z Waszych ofiar składanych na tacę. Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie Panowie, którzy zbierają tacę, a są to Pan Leon Borko w Bińczu, w Raciniewie jest to Pan Ryszard Kosakowski, a w Wyczechach Pan Marian Sobiegraj. Jak zbieracie tacę, to wszystkim mówicie: Bóg zapłać! Dzisiaj ja to czynię wobec Was: piękne Bóg zapłać!
W parafii zostały przeprowadzone rekolekcje parafialne i szkolne w Wielkim Poście. Poprowadził je ks. Tomasz Szewczyk. Frekwencja była bardzo dobra. Dziękuję gronu nauczycielskiemu za opiekę nad dziećmi, a wszystkim wiernym za udział. W czasie Wielkiego Postu wyruszyliśmy także po raz kolejny na Drogę Krzyżową przez Bińcze oraz pierwszy raz przez Wyczechy.
Były – jak co roku – piesze pielgrzymki na odpusty do: Raciniewa i Wyczech. Odbyła się także w wakacje rowerowa pielgrzymka do Górki Klasztornej, bardzo liczna bo 25 osób, Autokarem pojechaliśmy w 100 rocznicę objawień w Fatimie na odpust MB Fatimskiej do Czernic - 13 maja. Natomiast 30 maja odbyła się pielgrzymka dzieci rocznicowych do Lichenia. 17 września uczestniczyliśmy w odpuście MB Bolesnej w Skrzatuszu.
Do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przystąpiło 17 osób z naszej parafii. Te osoby przez 9 miesięcy od 25 marca do 25 grudnia modliły się codziennie za poczęte dzieci.
Dzięki Wam drodzy parafianie i dzięki wielu darczyńcom w kościele w Wyczechach został wyłożony polbruk wokół budynku, wymienione zostały drzwi zewnętrzne, uszczelniony został chór. Powoli przygotowujemy się do prac przy elewacji kościoła. Jest także nowa szopka w kościele. W Raciniewie na murze wokół kościoła została wyłożona nowa dachówka. Powoli przygotowujemy się do prac przy zewnętrznych schodach wejściowych do kościoła. W Bińczu udało się po wielu latach odbudować grotę Matki Bożej z Lourdes w parku. Już dziś zachwyca ona wszystkich i myślę, że powoli upiększana, jest wspaniałym świadectwem i pomnikiem wiary mieszkańców Bińcza i nie tylko Bińcza. Trwają pracę przy uporządkowaniu terenu przy kościele w Bińczu. Wybudowana została część mury. Na ten cel zbieraliśmy pieniądze sprzedając ciasto i bombki okolicznościowe, zbierane były żołędzie. Dostaliśmy wsparcie finansowe od Nadleśnictwa Człuchów, Czarne, Bobolice i Białogard. Mamy nadzieję, że w tym roku ruszą dalsze prace wyłożenia starobrukiem pozostałej części alejek. Przy kościele w Bińczu powstało miejsce pamięci po byłych mieszkańcach Bińcza. W kościele parafialnym strażacy zrobili nową szopke i zostały zakupione nowe figury. Powoli plebania będzie miała nową elewację. Są także zrobione nowe schody do głównego wejścia na plebanię.
Dziękuję naszym wszystkim Kołom Gospodyń, Radom Sołeckim z Sołtysami na czele, naszemu Caritas i Ochotniczej Straży Pożarnej z Bińcza i Radom Parafialnym za aktywne włączanie się we wszelkie akcje religijno – społeczne czy to na naszych wsiach czy w kościele. Dziękuję Ochotniczej Straży Pożarnej za całoroczną asystę podczas naszych rozmaitych procesji i uroczystości oraz za śpiew w chórze.
Dziękuję naszemu chórowi parafialnemu, który jest prawie zawsze na niedzielnych Mszach św. i na uroczystościach kościelnych. Podziękowania należą się naszemu organiście. Dziękuję Paniom w kościele w Raciniewie, które prowadzą śpiew.
Parafianom za opiekę nad naszymi wszystkimi świątyniami. Dziękuję wszystkim, którzy nie patrząc na innych, którym niestety jest to obojętne, przychodzą co tydzień, by utrzymać czystość w naszych Kościołach. Muszę w tym miejscy pochwalić tych, którzy dbają o kościoły filialne (Raciniewo i Wyczechy) – prawie zawsze są tam świeże kwiaty, bukiety pięknie zrobione. Niestety, nie jest tak w kościele Parafialnym – jest dziękowanie, jest chwalenie, ale trzeba czasem też i powiedzieć szczerze przykre słowo, które oczywiście nie kieruję do wszystkich, ale zdarza się czasami, że sprzątający kościół w Bińczu potrafią zostawić stare kwiaty na pół zwiędnięte, nawet woda czasami nie zostaje zmieniona. Po niedzielnej Mszy św. bardzo często sam wyrzucam kwiaty. Mamy również odkurzacz, bardzo proszę, by sprawdzać worek w odkurzaczu… Rzadko się zdarza, by ktoś to sprawdzał… Słyszę tylko, że odkurzacz słabo ciągnie.. bo ma pełen worek!
Dziękuje tym, którzy robią dekoracje okolicznościowe w kościele parafialnym, a są to Panie: Jolanta Remus i Agnieszka Szeliga, którym należy się szczególne podziękowanie!
Dziękuję tym, którzy dbają o czystość szat liturgicznych, obrusów i bielizny kielichowej: Bińcze: Pani Krystyna Worakomska, Wyczechy: Panie Krystyna Lisica i Halina Plata; Raciniewo – Panie Janina Czępińska, Irena Kawczak. Dziękuję wszystkim Paniom, które pomagały mi w tym roku w przygotowywaniu posiłków na plebanii. Wszelkie uroczystości są związane ze spotkaniem z kapłanami przy stole, a dzięki Wam, drogie Panie, ten stół jest zawsze bogaty i bardzo smaczny. Bóg zapłać! Dziękuję za porządek i estetykę także wokół naszych świątyń, a szczególnie w Raciniewie, gdzie mamy wręcz ogród kwiatowy przy kościele. Za opiekę nad kościołami choćby przez trzymanie kluczy do kościoła Państwu Stanke i Plata w Wyczechach i Państwu Pukownik i Olczyk w Raciniewie.
Czuję się w obowiązku jako proboszcz podkreślić bardzo dobrą współpracę z władzami Powiatu człuchowskiego oraz miasta i gminy Czarne. Szczególnie dziękuje Radnym naszego Powiatu i Radnym Gminy, którzy mieszkają na terenie naszej parafii. Nie tylko mieszkają, ale włączają się aktywnie w życie wiosek i parafii. Wszyscy widzą wielkie zaangażowanie szczególnie Pana Ireneusza Raplis z Wyczech i Pana Bartka Badzińskiego z Bińcza, za co w imieniu całej społeczności – dziękuję! Dziękuje za dobrą współpracę z naszymi szkołami: SP w Wyczechach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa STO w Bińczu. Od września minionego roku, obie te placówki mają nowych dyrektorów: w Bińczu jest Pani Mariola Franczak a w Wyczechach Pan Maciej Bieńkowski.
Nasza parafia istnieje w Internecie, a to dzięki Panu Wiesławowi Wawryszczuk, który systematycznie uaktualnia informacje na naszej stronie, oraz dzięki Panu Andrzejowi Remus, którego zdjęcia ubogacają naszą parafialną stronę. Bóg Wam zapłać!
Drogim parafianom, wszystkim darczyńcom, za wszelkie dobro i trud podjęty dla pomnożenia chwały Bożej i budowania parafialnej wspólnoty miłości - serdecznie dziękuję.
BÓG WAM ZAPŁAĆ!


ks. Igor Mackiw


proboszcz